SIK SORULAN SORULAR

Web sitemiz üzerinde acente başvuru formunu eksiksiz doldurmanız yeterli olacaktır.

P.Ö gönderinin ücretinin gönderen tarafından peşin olarak ödenmesi şekli, Ü.A ise gönderinin ücretinin alıcısı tarafından ödenmesi işlemidir.

Göndereceğiniz kargonun ambalajı taşıma sürecinde zarar görmeyecek ve taşıma yapmaya elverişli şekilde hazırlanmış olmalıdır. Daha sonra şubelerimizdeki görevlilerimiz ve ya kuryelerimiz ambalaj ile ilgili gerekli değerlendirmeyi yaparak teslim alacaklardır.

Gönderilerinizi hafta içi 17:00 ye kadar, Cumartesi günleri ise 15:00’e kadar Türkiye genelinde tüm şubelerimize kendiniz teslim edebilirsiniz ve ya size en yakın şubemizden yönlendirilecek bir kurye aracılığıyla gönderilerinizi şubeye kadar gelmeden adresten alım hizmetimizden faydalanarak da gönderebilirsiniz. Adresten alım hizmeti için web sitemiz üzerinden kurye çağırabilir ve ya çağrı merkezimizi telefon ile arayarak kurye yönlendirilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Adresinizden kargo alım hizmeti için şubelerimizden kurye çağırma işlemi hafta içi 16:00 hafta sonu 14:00’e kadar yapılabilmektedir. Kurye çağırma taleplerinizi çağrı merkezimiz ve web sitemiz üzerinden ise hafta içi 16:30 hafta sonu ise 15:00’ ye kadar gerçekleştirebilirsiniz.

Kargolarınızı Cumartesi günleri saat 16:00’ ya kadar şubelerimize teslim edebilirsiniz. Pazar günleri ise kargo gönderimi yapılmamaktadır.

Hafta içi 16:30 hafta sonu saat 15:00’e kadar kurye çağırma işlemini yapabilirsiniz.

En yakın şube bilgilerini web sitemizde yer alan en yakın şube bölümümüzden ve ya 444 90 55 nolu telefon üzerinden çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden kargom nerede bölümünden ambar tesellüm fişi, gönderi kodu ve ya fatura numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. 444 90 55 nolu çağrı merkezi telefonumuz üzerinden müşteri hizmet temsilcileri aracılığıyla kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Varış şubesindeki ilgili müşteri hizmetleri sorumlusu tarafından alıcıyı bilgilendirmek için azami 3 defa telefon denemesi yapılacaktır. Metro Kargo ilk telefon temasından itibaren 3 gün içinde alınmayan veya 3 deneme de alıcıya ulaşmadığı durumlarda gönderiyi teslim edilemeyen gönderiyi çıkış şubesine göndericinin bilgisi dahilinde ücretli olarak kabul ederek gönderimini yapacaktır.

Alıcı ilgili kargoya ilişkin ihbar notu bırakılarak kargosunu varış şubesinden alması gerektiği ile bilgilendirilir ve alıcı ihbar notu bırakıldıktan sonraki 3 gün içerisinde kargosunu ilgili şubeden teslim almalıdır.

Kargolarınızın tesliminin güvenli bir şekilde doğru kişiye yapılması ve herhangi bir anlaşmazlık olması gibi olumsuz durumlarda kargonun teslim işleminin tamamlandığını resmi olarak belgeleyebilmek için kargolar alıcılarına kimlik tespiti yapılarak teslim edilmelidir.

Kimlik tespiti yasal bir zorunluluk olup kargo şirketleri işlemlerinin yasalara uygun olarak yürütülmesinden sorumludur. 11.06.2009 tarih ve 27255 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği md.43/12'ye göre kargo şirketleri eşyayı gönderilene teslim ederken gönderilenin kimlik bilgilerini almak ve kaydetmekle yükümlüdür. Diğer yandan 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılarak 09.01.2008 tarih ve 26751 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Yönetmelikte kimlik tespiti yapmak zorunda olan yükümlüler arasında kargo şirketleri de sayılmış olup, bu tespitin ana-baba adı ve T.C kimlik numarasının kaydedilmesi suretiyle yapılacağı belirtilmiştir.

Askeri bölgelere kargo teslimatını askeriyenin belirlediği ve izin verdiği alanlar içerisinde gerçekleştiriyoruz.

Adres teslim hizmeti verdiğimiz bölgelerimiz ve mücbir sebepler dışında Türkiye’nin her yerine teslimat yapabilmekteyiz. Adrese teslim yapamadığımız yerlere kargo göndermek istediğinizde ise şubelerimiz size adrese teslimat yapamayacağımızı kargolarınızın alıcının adresine en yakın şubemize Telefon İhbarlı olarak yönlendirileceğini belirtirler. Kargonuz varış şubemize geldiğinde, alıcı telefonla aranarak kargosunun varış şubesine ulaştığı ile ilgili haberdar edilir, bundan sonra ise alıcının kargosunu şubemizden teslim alması gerekmektedir.

Dosya gönderileri dışında işletmelerin her ticari gönderisi için, sevk irsaliyesinin gönderen tarafından verilmesi taşımanın yapılması için yasal bir zorunluluktur.

0-600 km arası 1 işgünü
600-1000 km arası 2 işgünü
1000 km üzeri 3 işgünü
(Yukarıda söz edilen teslimat süreleri adres teslim dışı alanlarımız ve oluşabilecek mücbir sebepler dışında geçerlidir.)

Sigorta ücretini kargo gönderisinin ağırlığı ve ya hacmine göre belirliyoruz.

Koşullu olarak taşınacak kargolar listesinde olmayan gönderiler alıcılarına teslim edilene kadar şirketimizin güvencesi altında olarak sigortalı taşınmaktadır.

Zarfın içine konmuş para, çek, senet, yemek çeki, piyango bileti, ve ziynet eşyası yasalar tarafından taşınılmasına izin verilmediğinden dolayı gönderimi yapılamamaktadır.

Dosya poşetlerimiz ile 0-500 gr aralığında olan dosya, evrak ve dokümanlarınızın gönderimini yapabilirsiniz.

Tek parçada 100kg'ı aşmayan ve uzunluğu 3 metreyi geçmeyen kargolarınızı gönderebilirsiniz.

Kargonuzun fiyatlandırması gönderinizin desi ve ya ağırlık ölçüleri üzerinden hangisi fazla ise o dikkate alarak yapılmaktadır. Daha sonrasında ise kargonuzu göndereceğiniz yer ile kargonun gönderileceği mesafe baz alınarak taşıma fiyat listesi üzerinden fiyat belirlenmektedir.

Eğer kargonuz özel şartlarda taşınacak kargo sınıfına girmiyorsa, ağırlık/desi aralığına göre ödenmesi gereken sigorta ücretini, taşıma fiyatına ekliyoruz.

Yararlandığınız hizmete göre (direkt kapıdan, direkt şubeden, kapıdan kapıya gibi) ve teslim edilecek yerin trafik durumuna göre kargo alım/teslim ücretini, taşıma fiyatı artı sigorta ücretine ekliyoruz.

Kargolarınızı hafta içi 18: 00 hafta sonu 17:00’ ye kadar şubelerimize teslim edebilirsiniz.

Kargolarınızı hafta içi 17:00 hafta sonu 16:00’ya kadar adresinizden aldırabilirsiniz?

- site6 - bids6